A világ egyetlen - a látványt a képzőművészettel és a tudománnyal ötvöző - filmfesztiválját, az Alexandre Trauner ART/FILM Fesztivált 2024. október 15-20. között rendezzük meg Szolnokon, a TISZApART Moziban.
A fesztiválon látvány- és jelmeztervezőket, képzőművészeket, filmkészítőket, filmes szakembereket és filmes, média és kommunikáció, képzőművészet vagy látványtervezés szakos egyetemi hallgatókat várunk széles programkínálattal: filmvetítésekkel, nemzetközi filmkészítők által tartott mesterkurzusokkal, képzőművészeti kiállításokkal, kerekasztal-beszélgetésekkel és esti koncertekkel.
Fesztiválunk célja, hogy a művészeti és tudományos élet egyik fóruma és nemzetközi filmes eseménye legyen, ahol a közép-európai egyetemek hallgatói és oktatói találkozhatnak, eszmét cserélhetnek és kiegészíthetik tudásukat.
A fesztiválra az alábbi kategóriákban várjuk a filmek nevezését:
1. Nagyjátékfilmes versenykategória
2024-ben pályázatot hirdetünk olyan 2022. január 1. után készült nagyjátékfilmek részére, melyeknél meghatározó a film látványvilága. Ebben a versenyszekcióban 10 filmet mutatunk be, melyek meghívásos alapon kerülhetnek be a versenyprogramba. A filmeket a nemzetközi zsűri értékeli, az értékelésnél fontos szempont a történet és a látvány illeszkedése, a látványfolyam koherenciája, valamint az alkalmazott látványtechnikai megoldások (épített díszletek, eredeti helyszínek, CGI) összhatása. (A díj kedvezményezettjei: a film látványtervezői).
2. Képzőművészeti filmek versenykategória
Képzőművészeti kategóriában olyan 2022. január 1. után készült művek nevezését várjuk, amelyek képzőművészeti alkotások filmes eszközökkel történő bemutatására, (újra-) értelmezésére vállalkoznak, illetve egy vagy több képzőművész (művészeti csoport) életéről, annak egyes szakaszairól készültek. Itt a helye azoknak a filmeknek is, amelyek a képzőművészet egyes irányzatait, korszakait, társadalmi összefüggéseit tárják fel. Nem utolsó sorban pedig várjuk azokat a filmeket, amelyek maguk is képzőművészeti igénnyel, művészeti alkotásként, illetve a képzőművészet valamely eszközének felhasználásával készültek. Itt kapnak helyet az animációs technikával készült alkotások is.
3. „Látványos Tudomány” versenykategória
Ebbe a versenykategóriába 2022. január 1-e után, tudósokról készült portréfilmek, vagy tudományos felfedezéseket vizualizáló, valamint a természet- és környezetvédelemmel foglalkozó dokumentumfilmek jelentkezését várjuk. A nevezett alkotások között lehetnek experimentális filmek, amelyek a tudomány és a technika eredményeit felhasználva törekszenek a mozgóképi kifejezés megújítására, valamint a tudomány és az áltudomány kapcsolatával foglalkozó filmek, és áldokumentumfilmek, amelyek nem létező tudományos felfedezéseket létezőként mutatnak be.
4. Rövidfilmes versenykategória
Ebbe a versenykategóriába 2022. január 1. után készített élőszereplős fikciós- és dokumentumfilmeket várunk. Nincs műfaji vagy életkorbeli megkötés, azonban a filmek hossza nem lehet több, mint 30 perc.
Nevezési határidő: 2024. június 17.
Nevezni kizárólag a fesztivál Filmfreeway oldalán keresztül lehet!
5. Magyar filmek versenye hazai és határon túli magyar alkotóknak
Ebben a kategóriában olyan pályaművet/pályaműveket kívánunk elismerésben részesíteni, amely/amelyek a hírközlés, a tág értelemben felfogott média és digitális kultúra, illetve a mozgóképszakma területén a tudatos fogyasztói döntéshozatal kultúrájának fejlesztését mutatják be, vagy ennek fontosságára hívják fel a figyelmet.
A különdíjat olyan pályaművek kapják, melyek a médiatudatosságot, média írástudást, médiaértést fejlesztik, az online lehetőségek kihasználását támogatják, és ezzel párhuzamosan az online veszélyekkel szembeni küzdelmet erősítik.
A fenti témakörökben szabad téma, technika és műfaj választással adható be pályamű. Várjuk azon alkotásokat, amelyek az alábbi tematikus és műfaji szempontok figyelembevételével készülnek:
1. Mire jó az on-line tér! – az on-line média tudatos használatának előnyei, és az ebben rejlő lehetőségek, az életet megkönnyítő megoldások bemutatása, a használathoz kapcsolódó értékek, elvek, megközelítések, praktikumok bemutatása
2. Az új digitális jövő! – a legújabb technológiák (mesterséges intelligencia, blokklánc, NFT, metaverzum, stb.) társadalom és személyiségformáló formáló hatásainak, az ehhez kapcsolódó médiajelenségek bemutatása, a technológia és a társadalom egymásra hatásának vizsgálata, ezekkel a jelenségekkel kapcsolatos elképzelések és elvárások felvázolása, kiemelten a gyermek és családvédelem területén
3. Veszélyek az on-line médiában! – a gyermekek és fiatalok hétköznapi médiahasználatával kapcsolatos veszélyes vagy ártalmas jelenségek, helyzetek, tendenciák, az ehhez kapcsolódó felhasználó szokások és attitűdök bemutatása, a jelenség mögötti okok és tendenciák feltárása
4. Portréfilm – kiemelten támogatott a fenti jelenségeket a személyeken, csoportokon keresztül történő ábrázolása, azok életén, személyiségén, szokásain, hétköznapjain, társas kapcsolatain, társadalmi és szociális hátterén, élettörténetük kontextusán keresztül történő feldolgozása, az on-line média jelenségek összefüggéseinek feltárása más szokásokkal, helyzetekkel, és azoknak a személyek életére történő hatásának megjelenítése
Online nevezési lap
Nevezési határidő: 2024. szeptember 16.